Żaluzje z pozoru wydają się być standardową osłoną, o której wszystko wiemy. Decydując się jednak na ich zakup, warto wiedzieć, jak dokładnie wygląda ich obsługa oraz jakie warianty produktu są dostępne. Przedstawiamy 5 faktów, które pozwolą wybrać najlepszą wersję żaluzji dla Ciebie.

1. Rodzaj wybranej drabinki wpływa na wysokość żaluzji po złożeniu.

Żaluzje dostępne są w dwóch wersjach – z drabinką taśmową bądź sznurkową. W głównej mierze wybór zależy od preferencji wizualnych, jednak warto wiedzieć, że typ drabinki wpływa także na wysokość żaluzji po jej złożeniu. Żaluzja z drabinką taśmową zajmuje więcej miejsca niż ta z drabinką sznurkową, więc w przestrzeniach z niewielką ilością miejsca, gdzie nie mieści się żaluzja z drabinką taśmową, warto rozważyć wybór drabinki sznurkowej.

drabinka

2. Żaluzje posiadają zabezpieczenia przed zawiśnięciem dziecka na sznurku.

Wszystkie żaluzje są Child Safety, co oznacza, że nadają się do pomieszczeń, w których przebywają dzieci. Stosowane zabezpieczenia ograniczają ryzyko zadzierzgnięcia, czyli powieszenia dziecka na sznurku żaluzji. Jak działają? Rozwiązania opierają się na dwóch elementach – zrywalnym i napinającym. Ten ostatni sprawia, że sznurek nie zwisa swobodnie w taki sposób, by dzieci miały do niego dostęp. Część zrywalna natomiast gwarantuje, że w przypadku, gdy dziecko w jakiś sposób zahaczy o sznurek w nieodpowiednim miejscu, specjalna złączka rozpadnie się, co uniemożliwi zawiśnięcie.

CHILDSAFETY

3. Lamele składają się od dołu.

Chcąc podciągnąć żaluzję i całkowicie odsłonić okno warto pamiętać o tym, że lamele zsuwają się od dołu nie od góry, co oznacza, że podczas podciągania żaluzji dolne lamele stopniowo stykają się, tworząc pakiet. W tym zakresie mylące mogą okazać się wizualizacje, z których czasem korzystają projektanci wnętrz – tam pakiet lameli tworzy się w górnej części żaluzji.

50 mm 5030 5041 Fort Marian 4

4. Żaluzje trzeba zamknąć w odpowiedni sposób.

By osłony spełniały swoją funkcję – skutecznie zasłaniały wnętrze i zapewniały poczucie prywatności, należy zamknąć je w odpowiedni sposób. Jaki? Ważne, by dolna krawędź lamela była skierowana do wnętrza pomieszczenia. Szczelne zamknięcie żaluzji w ten sposób zapewni lepsze zaciemnienie i osłonięcie.

50 mm Laminated 5033 Nadlesnictwo Miastko 17 scaled 1

5. W żaluzjach można wybrać sterowanie elektryczne bez doprowadzania przewodów.

Wszystkich, których od sterowania elektrycznego odstrasza kucie ścian w obrębie okna w celu poprowadzenia przewodów, pozytywnie zaskoczymy – nie jest to konieczne. Acu Lift to bezprzewodowy silnik, który umożliwia elektryczne sterowanie osłonami. Silnik musi być doładowywany co jakiś czas. Jego montaż jest dużo prostszy niż montaż standardowego silnika podłączonego na stałe do źródła energii elektrycznej.

50 mm Pure 5050 dom Marty 19