fbpx

Child Safety

Osłony okienne firmy Akant to nie tylko atrakcyjny design i funkcjonalność. To także bezpieczeństwo na każdym etapie użytkowania osłony. Wszystkie produkty, których sterowanie odbywa się za pomocą sznurka bądź łańcuszka, czyli żaluzje drewniane i aluminiowe, rolety przyszybowe i wolnowiszące, plisy, wertikale i panel track, posiadają specjalne zabezpieczenia Child Safety ograniczające ryzyko wypadku poprzez zadzierzgnięcie. Dzięki temu osłony są przystosowane także do pomieszczeń, w których przebywają dzieci i gwarantują im bezpieczeństwo.

antek

Warunki, które powinny spełniać osłony child safety, określane są przez normy EN13120, EN 16433 oraz 16434. Dokumenty zawierają, m.in. metodologię badań nad ochroną przed uduszeniem dla gotowych produktów i wymagania, które muszą spełniać elementy zabezpieczające zintegrowane z osłonami wewnętrznymi. Normy dotyczą żaluzji, rolet wolnowiszących i przyszybowych, plis, wertikali i panel track.

EN13120

Child Safety, a sterowanie

Elementy child safety mają ograniczyć ryzyko zadzierzgniecia, czyli zawieszenia dziecka na sznurku bądź łańcuszku. Za najbezpieczniejsze uznawane jest sterowanie elektryczne, które dzięki zastosowaniu napędu pozwala wyeliminować stosowanie sznurków i łańcuszków. W przypadku osłon sterowanych mechanicznie stosowane są dwa rozwiązania. Pierwsze to doposażenie osłony w element przymocowywany do ramy okna lub ściany w celu zabezpieczenia elementu przed swobodnym zwisaniem. Drugi element to zastosowanie zrywalnej części łańcuszka lub sznurka. W przypadku, gdy dziecko zaplącze się w zwisający element, ten zerwie się i ograniczy ryzyko zawiśnięcia dziecka na sznurku lub łańcuszku. Stosowanie jednocześnie obu rozwiązań minimalizuje ryzyko wypadku.

Zasady stosowania elementów zabezpieczających:

ELEMENTY ZRYWALNE

  • gdy wysokość montażu jest znana: sterowanie powinno znajdować się minimum 60 cm od podłoża,
  • gdy wysokość montażu nie jest znana: długość sterowania powinna wynosić ⅔ wysokości przesłony okiennej,

ELEMENTY NAPINAJĄCE

  • gdy wysokość montażu jest znana: sterowanie musi kończyć się minimum 150 cm nad podłożem,
  • gdy wysokość montażu nie jest znana, a przesłona ma więcej niż 250 cm: długość sterowania może wynosić maksymalnie 1 m, a sterowanie musi kończyć się minimum 150 cm nad podłożem,
  • gdy wysokość montażu nie jest znana, a przesłona ma mniej niż 250 cm: długość sterowania wyznaczana jest przez odjęcie 150 cm od wysokości osłony, a sterowanie musi kończyć się minimum 150 cm nad podłożem.

Rozwiązania stosowane w osłonach sterowanych za pomocą łańcuszka lub sznurka

FAQ

Czy zamawiając osłony należy zgłosić, że będą używane przez dzieci?

Nie, rozwiązania child safety chroniące przed wypadkiem w wyniku zadzierzgnięcia są standardowo dodawane do wszystkich zamawianych w Akant osłon okiennych.

Skąd wiadomo, że osłony są child safety?

Wszystkie osłony posiadające zabezpieczenia przed zadzierzgnięciem mają dołączoną informację na ten temat oraz instrukcję. Dołączane są także ostrzeżenia, które wynikają z regulacji zawartych w normie PN-EN 13120.

KAPITAN-ZRYWKA-1

Kapitan Zrywka

Superbohater czuwający nad bezpieczeństwem dzieci. W chwili zagrożenia ujawnia swoją supermoc i reaguje z prędkością światła. Wszystkie osłony wyposaża w wynalazki chroniące dzieci przed złymi mocami. Jest zawsze tam, gdzie trzeba i wtedy, kiedy trzeba.

ZAGRAJ w grę z Kapitanem Zrywką