Już za kilka tygodni, gdy śniegi stopnieją, nadejdzie czas wiosennych porządków. Wielu z nas zabierze się za mycie okien i porządkowanie przestrzeni tarasu. To idealny moment, by poświęcić też trochę czasu na zadbanie o osłony okienne. Podpowiadamy, w jaki sposób zabrać się za czyszczenie screenów. Odpowiednie dbanie o systemy osłonowe, korzystnie wpływa nie tylko na ich wygląd, ale także zwiększa prawdopodobieństwo wieloletniej i bezproblemowej pracy. Screeny, jak każde inne osłony okienne, wymagają czyszczenia. W jaki sposób je przeprowadzić, aby nie uszkodzić osłon? Oto kilka wskazówek.
  1. Zacznij od tkaniny. W screenie największą powierzchnię zajmuje tkanina, a co się z tym wiąże – to na niej zbiera się najwięcej zabrudzeń. Tkaniny screen są w specjalny sposób impregnowane, co ogranicza trwałe osiadanie zanieczyszczeń, jednak od czasu do czasu warto oczyścić tkaninę z kurzu. W tym celu można użyć miękkiej suchej szmatki, która zbierze warstwę kurzu, a następnie całą tkaninę przetrzeć mokrą szmatką z dodatkiem delikatnych środków myjących.
  2. Pamiętaj o wysuszeniu tkaniny. Nie zaleca się zwijania mokrej osłony, gdyż może to spowodować uszkodzenie silnika bądź pojawienie się na powierzchni tkaniny grzyba. Mokrą tkaninę warto pozostawić rozwiniętą do wyschnięcia.
  3. Wyczyść elementy konstrukcyjne. Kurz osiada na wszystkich powierzchniach – nie tylko na tkaninie. Zabierając się za sprzątanie nie można zatem zapominać o skrzynce czy prowadnicach – one także wymagają czyszczenia. By usunąć kurz wystarczy przetrzeć je suchą szmatką.
  4. Sprzątanie przeprowadzaj przy dodatnich temperaturach. Zamarzająca woda mogłaby uszkodzić osłonę, więc nie zabieraj się za czyszczenie, gdy słupki rtęci spadają poniżej 0.
  5. Bądź ostrożny. Niektóre preparaty lub urządzenia mogą trwale uszkodzić osłonę, dlatego czyszcząc ją, przestrzegaj określonych zasad. Całkowicie zabronione jest używanie wybielaczy, rozpuszczalników czy środków do szorowania. Unikaj także ostrych narzędzi i myjek ciśnieniowych
Czyszczenie screena nie jest skomplikowaną czynnością. Warto poznać kilka wskazówek, które ułatwią proces i pozwolą zrobić to w sposób bezpieczny dla osłony.