W Polsce lato jest chyba najbardziej wyczekiwaną porą roku. Zmęczeni przeciągającą się zimą, już przy pierwszych, mocniejszych promieniach słońca cieszymy się wizją nadchodzących upałów. Ciepłe, długie wieczory staramy się spędzać na zewnątrz, a do swoich wnętrz zapraszamy jak najwięcej promieni słonecznych. Gdy jednak myślimy, że zaraz osiągniemy pełnię letniego szczęścia, przypominamy sobie “co”, a bardziej “kto” rokrocznie zakłóca nasz błogi, letni spokój… Owady! Jak sobie z nimi radzić i jednocześnie nie rezygnować z uroków lata? Podpowiadamy w niniejszym tekście!

Moskitiery – najważniejsze zalety

Moskitiery stanowią doskonałą ochronę przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, a także blokują dostęp do naszych wnętrz owadom i insektom. Osłony są przy tym przezierne, dzięki czemu nadal możemy się cieszyć pełnią promieni słonecznych, mamy też nieograniczony dostęp do ciepłego, letniego powietrza. Największą zaletą moskitiery jest więc możliwość korzystania z uroków lata bez irytacji czy strachu przed pogryzieniem. Przypomnij sobie wszystkie sytuacje, w których Twój spokojny, letni wieczór przy otwartym oknie musiał zostać zakończony wcześniej ze względu na atak owadów. Przypomnij sobie wszystkie sytuacje, w których w środku nocy obudziło Cię złowieszcze i ciężkie do zlokalizowania bzyczenie. Przypomnij sobie wszystkie te sytuacje, w których wieczór, który z założenia miał być miłym i przyjemnym – kończył się pogryzionymi, swędzącymi uszkodzeniami Twojego ciała. A teraz w miejsce wszystkich tych “ale”, które musiał(a)byś wstawić w każdym zdaniu po wyrażeniu “miły, letni” wieczór wstaw MOSKITIERĘ.

Moskitiery – zastosowanie

W Polsce tendencja w kierunku korzystania z moskitier jest wyraźnie rosnąca. To, co jeszcze kilka lat temu Polakom wydawało się być zarezerwowanym dla krajów odległych i egzotycznych, dziś coraz chętniej adaptowane jest na rodzimy grunt. Moskitiery dostępne są w wielu wariantach, z których wyróżnić możemy chociażby moskitierę przesuwną, ramkową czy drzwiową. Poza poprawą jakości spędzania długich, letnich wieczorów, moskitiery dają nam również możliwość uniknięcia nadprogramowych zanieczyszczeń w naszych wnętrzach. W niektórych moskitierach możemy zamontować siatkę antyalergiczną, dzięki czemu popularne pyłki alergenne pozostaną z dala od naszych organizmów. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne nie tylko alergikom, ale także rodzicom małych dzieci, które są podwójnie narażone na infekcje spowodowane czynnikami z zewnątrz. Moskitiery są też doskonałym rozwiązaniem przy gorących nocach, w trakcie których z chęcią otworzylibyśmy nasze okna nawet na oścież, jednak powstrzymuje nas przed tym ryzyko dostania się do środka owadów.

Moskitiery dostosowane do potrzeb

Obecnie na rynku jest tak duży wybór rozwiązań chroniących przed owadami, że z pewnością bez trudu dobierzemy moskitierę do naszych potrzeb. Większość z nas przy wyborze systemów okiennych, a później ich osłon kieruje się wygodą i własnymi preferencjami. Dlatego to właśnie moskitiery dostosowujemy do okien, a nie odwrotnie.

Polskie lato jest stosunkowo krótkie, a przy tym bywa też niepewne – częste opady deszczu i zachmurzenia sprawiają, że większość z nas chce w pełni wykorzystać każdy letni dzień i wieczór. Inwestycja w moskitierę to inwestycja we własny komfort i skuteczną ochronę przed owadami. W kwestii radzenia sobie z niechcianymi przybyszami z zewnątrz możemy się wiele nauczyć od mieszkańców Afryki czy Azji. W ich przypadku to głównie strach przed malarią jest motywacją do wzmożonych środków ostrożności, jednak ugryzienia naszych rodzimych insektów również nie są niczym przyjemnym. Pamiętajmy również, że nawet polskie komary mogą przenosić groźne choroby i chociaż nie są to choroby śmiertelne, to jeśli tylko mamy szansę ich unikać – warto z tej możliwości skorzystać.