Rolety dzień i noc są często polecane przez dekoratorów wnętrz, zyskują też popularność jako jeden z pierwszych wyborów dla użytkowników powierzchni prywatnych i biurowych. Nic dziwnego – to rozwiązanie jest doskonałą definicją połączenia funkcjonalności z elementem dekoracyjnym. Jak sama nazwa wskazuje dobrze spełniają swoją funkcję zarówno w dzień, jak i w nocy. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się zastosowaniu tego typu rolet, a także poszukamy argumentów za tym, aby zainstalować je we własnym wnętrzu.

Rolety dzień i noc – co je wyróżnia?

Rolety dzień i noc są wykonane z naprzemiennie ułożonych pasów dwóch tkanin. Jeden z pasów jest bardziej przejrzysty, a drugi zaciemniający. Dzięki temu rolety umożliwiają regulację poziomu nasłonecznienia w pomieszczeniu i mogą być wykorzystywane nie tylko za dnia, ale także w nocy. Sterowanie roletami jest bardzo proste i odbywa się za pomocą poruszania łańcuszkiem, wokół którego umocowany jest materiał. Zastosowanie rolet dzień i noc możemy więc porównać do rolet tradycyjnych, jednak te pierwsze spełniają szerszy zakres funkcji, wyróżniają się także większymi walorami estetycznymi. Są to rolety uniwersalne nie tylko ze względu na to, że można je wykorzystywać o każdej porze doby, ale także dlatego, że bez problemu dostosują się do wnętrza i będą stanowiać doskonałe uzupełnienie aranżacji. Rolety ze względu na swoją specyficzną budowę mają pasiasty wygląd, co sprawia, że stanowią idealne uzupełnienie wnętrz modernistycznych. Z kolei szeroki wybór odcieni i rodzaju tkanin pozwala na zamontowanie ich we wnętrzach tradycyjnych, skandynawskich czy rustykalnych.

Rolety dzień i noc – dlaczego warto?

Rolety dzień i noc są atrakcyjne przede wszystkim przez wzgląd na swoją uniwersalność. Sprawdzą się zarówno w sypialni, jak i w salonie. Urozmaicą powierzchnię prywatną i biurową. Jeśli chodzi o systemy zasłon okiennych to rolety dzień i noc nie mają sobie równych pod kątem użyteczności i mnogości zastosowań. Rozwiązanie to jest również idealne dla każdego, kto nie chce łączyć zasłon z roletami – czy to ze względów estetycznych czy praktycznych. W takim przypadku rolety dzień i noc zastąpią zasłonę i doskonale spełnią funkcję rolety. Będą gwarantem dobrej jakości snu w nocy, atrakcyjną ozdobą okienną w dzień, a dodatkowo pozwolą na regulację poziomu promieni słonecznych w trakcie dnia. Dzięki temu samodzielnie kreujemy stopień oświetlenia we własnym wnętrzu. Rolety noc i dzień będą szczególnie dobrym wyborem do sypialni: pozwolą nam zaciemnić pomieszczenie stopniowo, aż do całkowitego pozbawienia nas światła nocą.

Działanie rolet dzień i noc

Rolety dzień i noc działają w nieco inny sposób niż rolety tradycyjne. Ich funkcjonowanie opiera się na dwóch warstwach, z których każda spełnia określoną rolę. Jeden z pasów jest transparentny i przepuszcza światło, z kolei drugi całkowicie ogranicza jego dostęp. Innowacją w działaniu rolet dzień i noc jest to, że poruszają się nie tylko w górę i w dół względem okna, ale także względem siebie. Dzięki temu możemy kontrolować poziom światła wpadający do naszego pomieszczenia. To z pozoru proste udogodnienie doskonale sprawdzi się w upalne dni, kiedy zależy nam na zaciemnieniu pomieszczenia, bez całkowitej utraty dostępu do światła dziennego. Co najważniejsze, dodatkowa funkcjonalność rolet nie utrudnia możliwości sterowania i w dalszym ciągu, podobnie jak w przypadku rolet tradycyjnych – każdy bez problemu poradzi sobie z ich obsługą.

Rolety dzień i noc to doskonały wybór dla każdego, kto ceni funkcjonalność i estetykę. Szeroki wybór tkanin w różnych kolorach i wariantach pozwala na dopasowanie rolet dzień i noc do niemalże każdego rodzaju wnętrza.