Latem, gdy za oknem towarzyszą nam wysokie temperatury, we własnych wnętrzach szukamy wytchnienia. Szczególnie mieszkania usytuowane od strony południowej są wyjątkowo narażone na nagrzewanie. Gdy nie chcemy inwestować w klimatyzację: czy to ze względów ekologicznych, z przyczyn finansowych czy osobistych preferencji, musimy poszukać dla niej skutecznej alternatywy. Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się screeny.

Screeny – cechy charakterystyczne

Screeny łączą w sobie walory estetyczne i funkcjonalność. Redukują zbytnie nagrzewanie pomieszczenia i są dostępne w różnych wariantach. Sami decydujemy o tym, czy zależy nam na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia, czy wolimy skorzystać z bardziej przejrzystej tkaniny i zaprosić do naszego wnętrza nieco więcej światła i promieni słonecznych. Screeny posiadają też cechę, która daje im przewagę nad klimatyzacją – poza wychłodzeniem pomieszczenia, chronią nas także przed nadmiernym oświetleniem czy to podczas pracy przy komputerze czy w trakcie relaksu. Screeny stanowią także element dekoracyjny zewnętrznej części budynku – wpływają na indywidualny charakter pomieszczenia i zmieniają odbiór naszego domu jako całości. Jeśli zdecydujemy się na wybór screenów możemy mieć też pewność odnośnie ich niezawodności, a także odporności na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Wszystko to screeny zawdzięczają ich specjalnej budowie. Dodatkowo są też łatwe w czyszczeniu, co czyni z nich bardzo wygodne rozwiązanie. Screeny są proste w obsłudze i sterowane automatycznie. Dzięki temu możemy je obsługiwać nawet z naszego łóżka. Co ciekawe, screeny mogą też pełnić funkcję moskitiery. Skuteczna ochrona przed owadami podczas długich, letnich wieczorów to dodatkowa motywacja do wykorzystania tego rozwiązania.

Dzięki screenom zyskujemy więc:

  • skuteczną ochroną przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia,

  • możliwość regulacji poziomu naświetlenia w naszym wnętrzu,

  • ochronę przed owadami (opcja dodatkowa),

  • wygodne sterowanie,

  • element dekoracyjny dla naszego domu,

  • rozwiązanie proekologiczne.

Screeny a klimatyzacja – porównanie

Klimatyzacja staje się coraz bardziej popularna w polskich domach, przede wszystkim ze względu na jej wygodę oraz możliwość sprawowania kontroli nad poziomem temperatury. Do tej pory klimatyzacja gościła raczej w powierzchniach biurowych, sklepach czy innych pomieszczeniach użytku publicznego. Wiele osób decydując się na klimatyzację we własnym domu nie zdaje sobie sprawy, że do jej prawidłowego funkcjonowania konieczne jest jej systematyczne serwisowanie, a także odpowiednia dbałość o jej funkcjonowanie. Niestety, przez te niedopatrzenia bardzo często zagrzybiona klimatyzacja przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia jej użytkowników. Klimatyzacja jest również rozwiązaniem, które podwyższy nasze zużycie energii, a tym samym zwiększy rachunki za prąd. Nie jest to z pewnością opcja zbyt ekologiczna, która przyczyni się do oszczędności dla naszego domowego budżetu.

Screeny z kolei dają nam możliwość zapanowanie nie tylko nad temperaturą naszego wnętrza, ale także nad poziomem oświetlenia. Dzięki temu oszczędzimy użytkowanie energii elektrycznej, dołożymy naszą cegiełkę do troski o środowisko naturalne, a przynajmniej nie będziemy się dokładać do jego degradacji. Zaletą przemawiającą na korzyść screenów będzie również ograniczenie korzystania ze sztucznego świata. Jest to bardzo ważne nie tylko dla naszych oczu, ale także dla naszego zdrowia psychicznego. Na co dzień jesteśmy niezwykle często narażeni na emitowanie sztucznego światła, czy to w trakcie pracy przy komputerze, czy to podczas wizyt w centrach handlowych. Screeny sprawią, że samodzielnie ustalimy poziom promieni słonecznych w naszych wnętrzach, który będzie dla nas korzystny. Wyeliminujemy więc konieczność całkowitego zaciemnienia pomieszczenia i włączania sztucznego światła w dzień.

Screeny są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wygodę, oszczędność, a także rozwiązania proekologiczne. Wraz ze wzrostem ich popularności na rynku pojawiło się wiele wariantów i opcji, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.