Dziś wybierzemy się w podróż do Japonii, której oryginalna kultura i wierzenia mają ogromny wpływ na to, jak wygląda tamtejszy system zasłon okiennych. Dowiemy się czym jest “okno oszołomienia, a czym “okno duchowego oświecenia”. Spojrzymy na zachwycający świat zewnętrzny przez jedyny w swoim rodzaju pryzmat potomków Samurajów. Stamtąd nasze kroki skierujemy prosto do słonecznej Hiszpanii, w której odkryjemy sekrety tamtejszych mieszkańców. Ci – choć z pozoru ekstrawertyczni i otwarci, systemy zasłon okiennych traktują jako przepustkę do prywatności.
Sekrety mieszkańców kraju kwitnącej wiśni
Japonia to kraj, który swoją bogatą i tak bardzo odmienną od naszej kulturą fascynuje miliony ludzi na całym świecie. Ci szczęśliwcy, którzy mieli okazję odwiedzić krainę kwitnącej wiśni wychwalają niepowtarzalne krajobrazy, ogólne zaawansowanie technologiczne, a także zauważają, że z Japończykami raczej ciężko nawiązać trwałe i głębsze relacje. Mieszkańcy Japonii są nad wyraz pracowici, miłują się w sztuce i we wszystkim tym, co piękne. To w końcu stamtąd wywodzą się Gejsze i mangi. Nic dziwnego więc, że z systemów zasłon okiennych również uczynili oni coś wyjątkowego, czego nie znajdziemy w żadnym innym miejscu na ziemii. W tradycyjnym, japońskim budownictwie znajdziemy lekkie i przesuwane okna, które wykonane będa najczęściej z bambusa, drewna czy papieru washi. Obecnie coraz częściej obserwować możemy ustępstwa w tradycyjnych poczynaniach Japończyków na rzecz rozwiązań okiennych wykonanych z elementów plastikowych. Do wnętrza ram wprawiane są najczęściej szyby przezroczyste, a coraz większą popularnością cieszy się montowanie podwójnych okien. Tradycyjne okno japońskie ma nawet swoją specjalną nazwę, a jest nią shiju. Aby połączyć chęć artystycznego wyrazu z praktycznym wykorzystaniem okien, często możemy spotkać rozwiązania, w których od wewnątrz montowane jest shiju, a na zewnątrz okna z szybą i ramą PCV. Dzięki temu na zewnątrz znajduje się system zasłon okiennych, który gwarantuje schronienie przed wpływem warunków atmosferycznych, a wewnątrz rozwiązanie, które Japończycy określają jako zupełnie osobne zjawisko kulturowe. Widok z okna, który regulowany manewrami ilością papieru na jego powierzchni, może być naprawdę zachwycający. Gra świateł sprawia, że natura, która sama w sobie jest dla mieszkańców Japonii bardzo łaskawa, otwiera przed nami niepowtarzalne doznania wizualne. Shoji może występować w kilku wariantach: gakubuchi shoji wyposażone w kwadrat bądź prostokąt pozwalający na podziwianie świata zewnętrznego jedynie na środku okna, czy yokogarasu shoji, na których w połowie wysokości okna umieszczona jest szyba. Okna mają w Japonii wymiar symboliczny, a te prostokątne określane są jako “okna oszołomienia” symbolizujące narodziny, proces starzenia, choroby i śmierć. Okna w kształcie koła są natomiast bezpośrednio powiązane z buddyjskim zen i nazywane są “oknami duchowego oświecenia”.
Z wizytą w słonecznej Hiszpanii
Badania naukowe potwierdzają, że warunki pogodowe determinują nasze samopoczucie. Jeśli w naszych organizmach mamy pod dostatkiem witaminy D, a nasze twarze często są wystawiane na słońce – będziemy bardziej uśmiechnięci, mniej narażeni na depresję i ogólnie – dużo bardziej zadowoleni z życia. Jeśli natomiast mamy niedobór słońca to nasz nastrój spada, w wzrasta ryzyko wystąpienia depresji. Poza tym, że pogoda znacząco wpływa na nasz nastrój, wymusza na nas także dostosowywanie się do warunków atmosferycznych, w których żyjemy. Nie inaczej będzie to wyglądać w kwestii systemu zasłon okiennych, jakie znajdą się w naszych domach. Nic więc dziwnego, że w Hiszpanii, w której większa część roku obfituje w słońce i piękną pogodę mieszkańcy zaopatrzyli się w zasłony, które uchronią ich od nadmiernego promieniowania i zapewnią im wytchnienie w trakcie upalnych dni. Hiszpanie stawiają więc, na rolety zewnętrzne, które znajdziemy niemalże w każdym domu, a często także na dodatkowe żaluzje i markizy. Wygląd zasłon okiennych na Półwyspie Iberyjskim jest też w dużej mierze uzależniony od rodzaju zabudowy. Hiszpanie to esteci, którzy bardzo dbają o to, aby rozwiązania zdobiące ich okna były miłe dla oczu. Każdy kto miał okazję odwiedzić Hiszpanię z pewnością doskonale pamięta kamienice z kolorowymi, drewnianymi okiennicami. W tradycyjnych budynkach często możemy spotkać montaż okien i drzwi tarasowych otwieranych do środka. Na nich najczęściej znajdziemy persiany, czyli zwijane rolety zewnętrzne. Nowe budownictwo to z kolei przeważnie okna PCV z roletami aluminiowymi.
Okna Hiszpanów niezależnie od rodzaju zabudowy są szczelnie chronione przez cały rok, nawet wtedy gdy promienie słoneczne nie wydają się być aż tak natarczywe. Dzieje się tak dlatego, że Hiszpanie, którzy sprawiają wrażenie bardzo otwartych i towarzyskich, tak naprawdę niezwykle cenią sobie prywatność. Na oknach usytuowanych na tzw. niskim parterze często można spotkać kraty, które chronią okna przed potencjalnymi włamywaczami.
Komentowanie zamknięte.