Jako jeden z głównych czynników motywujących do pracy z biura, pracownicy wskazują przyjazną atmosferę. A na nią składają się przede wszystkim pozytywne relacje ze współpracownikami. Poza nimi, w przestrzeni biurowej liczy się oczywiście to, w jaki sposób zostało ono zaaranżowane, czy jest wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty i udogodnienia, a także oświetlenie czy kontrolowany dostęp do promieni słonecznych. O odpowiednie warunki pracy warto zadbać szczególnie teraz, gdy pandemia w wielu przypadkach przyzwyczaiła nas do pracy z domu, a w biurach szukamy ukojenia i sposobności do koncentracji.

Wertikale – nowy wymiar elegancji

Na jaki system zasłon okiennych powinniśmy postawić w naszym biurze? To jedno z pytań, które warto sobie zadać przy aranżacji powierzchni biurowej. Z pozoru mogłoby się wydawać, że nie jest to kwestia kluczowa, jednak to, jak będą wyglądały żaluzje czy rolety w biurze jest bardzo ważne. Wertikale same w sobie są bardzo estetyczne, dzięki czemu pomieszczenie od razu zyskuje elegancki charakter. Tego typu rozwiązanie znaleźć możemy przede wszystkim na większych powierzchniach komercyjnych, sprawdzą się również w salach konferencyjnych czy “open spacach”. Ich unikatowa budowa sprawia, że podkreślają one profesjonalny charakter danego wnętrza. Jeśli postawimy na szarą bądź popielatą tkaninę zyskamy nienachalny dodatek, który nie będzie rozpraszał uwagi pracowników, a jednocześnie nie uczyni wnętrza bardziej krzykliwym i nienaturalnym.

Komfort pracy i użytkowania

Wertikale z reguły instalowane są na dużych powierzchniach okiennych, a właśnie takie najczęściej spotykamy w biurach. Sprawdzą się one doskonale we wnętrzach o niestandardowym układzie okien, a także w pomieszczeniach, gdzie okna zajmują większość przestrzeni. Możliwość dopasowania wertikali do rozmaitych rodzajów układów okiennych sprawia, że znajdą one zastosowanie w każdym biurze: od tych nowoczesnych, przez te urządzone w stylu skandynawskim, po te, które mają przywodzić na myśl atmosferę domowego ogniska. Wertikale dają nam również bardzo dużą swobodę w sterowaniu poziomem światła w pomieszczeniu, a także pozwalają na regulację stopnia jego nagrzewania. Ich specyficzna budowa pozwala dopasować poziom nasłonecznienia biura do pracowników i zapewnia im należyty komfort pracy. Prostota obsługi tego typu rozwiązania sprawia, że każdy bez problemu jest w stanie samodzielnie zadbać o odpowiedni komfort i warunki pracy. Wertikale są niezwykle wygodne w użyciu i nie wymagają używania skomplikowanych środków do ich czyszczenia.

Estetyka i możliwość skupienia

Pandemia pokazała większości pracodawców i pracownikom, że w znacznej części przypadków praca, która do tej pory wykonywana była z biura, z powodzeniem może być wykonywana z domu. Ta zmiana w myśleniu przyniosła jednak także zupełnie nowe wyzwania. Po dwóch latach spędzonych na pracy w domu, część pracowników zaczęła dostrzegać pewne ograniczenia związane z niemożliwością oddzielenia życia prywatnego od pracy i trudność w osiągnięcie tzw. work life balance. Niewielu ludzi posiada we własnych mieszkaniach pomieszczenie przeznaczone jedynie na pracę. Zamiast gabinetu, za miejsce pracy służy kuchnia czy sypialnia, a wielu ludzi zmęczonych tym stanem rzeczy – tak naprawdę tęskni za możliwością “wyjścia do ludzi”. Biura zaaranżowane w estetyczny sposób będą sprzyjały skupieniu i pobudzały kreatywność. Wertikale, które pozwolą nam na kontrolę poziomu oświetlenia w pomieszczeniu, pozytywnie wpłyną na koncentrację i będą jednym z czynników, które mogą zachęcić ludzi do powrotu do biura.

Oczywiście wertikale to jeden z tych aspektów, o których nikt nie myśli w pierwszym momencie. Gdy oceniamy biuro jako to przyjazne bądź nie, raczej mało kto powie: to biuro jest dla mnie odpowiednie przez wzgląd na wertikale. Jednak to właśnie te z pozoru ciężkie do uchwycenia detale, ostatecznie budują atmosferę wnętrza i sprawiają, że czujemy się w nim dobrze.